Copyright © The HWVCGB No reproduction without prior permission All Rights Reserved Built by BYTE Internet


The Hungarian Wire-Haired Vizsla Club of Great Britain


Home The Club The Breed Events Awards Gallery Contact Us

"To Serve the Breed"

Events 2007 Events 2011 Events 2014 Events 2013 Events 2012 Events 2010 Events 2009 Events 2008 Events 2015 Events 2016 Events 2017

Events 2017

Forthcoming Events


Check Back soon for more events








Previous Events



Grouse Pointing Test held on Grinton Moor, 26th February 2017.


Judges Godfrey Card and Adrian Blackledge


Results:

Graded Juniors:


Merle Haggard – GWP – Geoff Saint – graded Good


Quintana Cloud Berry – GSP – Paul Nixon – graded Very Good


Graded Adults:


Gannowfell Pasha – HWV – Dave Porter – graded Good


Roovis Beretta Baxter – GSP – Louise Holmes – graded Good


Sutchest Fraser – GSP – Tom Bird – graded Very Good


Ch Morganna Star Anise JW ShCM – HWV – Rachel Newman – graded Good


Zoldmali Anizs at Genlusa – HWV – Ian Wearing – graded Very Good


Oska Croggan – HWV – Ken Hindmarch – graded Good


Zoldmali Alom for Morganna – HWV – Rachel Newman – graded Good



25th March 2017 - Pointing and Hare Experience day at Knettishall
























Nick with Dora taking a well deserved rest




The HWVCGB Open Show was held on Sunday 2nd April 2017

our judge for the day Mrs Pat Baker (GRIPTON)


Results

39 dogs making 46 entries.


Veteran Dog

1st Whiting – Zoldmali Vadasz At Cragvallie (Imp)


Minor Puppy Dog

1st Newman – Zoldmali Szeles Morganna (Imp Serb.)

2nd Hope-Cliffe/Hope-Ellershaw Zoldmali Tudor For Galvikki (Imp |Serb.) NAF

3rd Byrne - Aldozovolgyi-Drotos Nador At Enryb (Imp Hun.)


Puppy Dog

1st Newman – Zoldmali Szeles Morganna (Imp Serb.)

2nd Byrne - Aldozovolgyi-Drotos Nador At Enryb (Imp Hun.)


Yearling Dog

1st Mitchell - Herlinga Herbert


Graduate Dog

1st Gray - Gonegos Climb Upon My Music


Limit Dog

1st Spillane – Belatarr Charlie Parker

2nd Collier - Belatarr North By North West  


Open Dog

1st Spillane – Sh Ch Belatarr Hercules

2nd Whiting   - Ir Sh Ch Hejocsabai Turul At Cragvalley (Imp)

3rd Pearson - Lanspar Zokon

4th Whiting - Cragvalley Zenit


Special Working Dog

1st Gray Gonegos Climb Upon My Music


Best Dog –Sh Ch Belatarr Hercules


Reserve Best Dog -   Herlinga Herbert


Best Puppy Dog - Zoldmali Szeles Morganna (Imp Serb.)

Best Veteran Dog - Zoldmali Vadasz At Cragvallie (Imp)


Veteran Bitch

1st Bebbington - Gonegos I Put A Spell On You

2nd Rickman/Williamson – Brookei Oslin

3rd Le Mesurier - Afon Andy Pandy At Brynffwd CDEX UDEX WDEX


Minor Puppy Bitch

Absent


Yearling Bitch

1st Bebbington - Gonegos Motorcycle Irene

2nd Bendikas - Holsan Wirestone From Morganna

3rd Caine - Amiryck Chasing A Dream

4th Rickman - Herlinga Molleva


Graduate Bitch

`1st Revell - Falcongreen Kizsca

2nd Canterwey - Coree At Forgun

3rd Fletcher - Belatarr Thirty Nine Steps

4th Le Mesurier - Bryffrwd Angel Gabrielle


Limit Bitch

1st Pryer - Herlinga Helewise

2nd Pike - Herlinga Zaffron To Zilvarson

3rd Revell - Falcongreen Guba


Open Bitch

 1st Newman - Ch Morganna Star Anise JW Sh Cm

2nd Evans - Morganna Toffee Crips At Canterwey

3rd Whiting - Cragvalley Thistle

4th Collier - Belatarr Mahalia Jackson


Special Working Bitch

1st Caine – Amiryck Chasing A Dream

2nd Fletcher – Belatarr Thirty Nine Steps

3rd Le Mesurier – Afon Andy Pandy At Brynffrwd CDEX UDEX WDEX


Best Bitch  Pryer Herlinga Helewise                                                                                                             

Reserve Best Bitch Bebbington Gonegos Motor Cycle Irene                                                                            

Best Veteran Bitch Bebbington Gonegos I Put A Spell On You




















BEST IN SHOW    HERLINGA HELEWISE (left)

RESERVE BEST IN SHOW   SH CH  BELATARR HERCULES (right)

BEST PUPPY IN SHOW ZOLDMALI SZELES MORGANNA (IMP SERB.) (Middle)

BEST VETERAN IN SHOW GONEGOS I PUT A SPELL ON YOU







Pointing & Hare Experience Days at Knettishall, 21st and 22nd April 2017.
















Grouse Pointing Training Experience Day on Bolton Castle, North Yorkshire,

28th July 2017.


A very enjoyable day was had by all despite the initial weather conditions!  Late morning the sun shone and stayed with us for the rest of the day. 

The handlers were split into 2 groups in the morning.  Headkeeper Ian Sleightholme very kindly took one group and shared his extensive knowledge of the moor and how to work dogs on there the most effective way.  Gill Pillinger took the other group also offering her advice to the handlers on using the wind, steadiness etc.  After a late lunch Ian took each handler for a further run on a fresh part of the moor.

Thank you to Janet Sunter, Ian, Gill & everyone who attended the day and helped to make it a success.




Grouse Pointing Test on Grinton Moor, North Yorkshire

29th July 2017.


Judges: Maureen Nixon, Gill Pillinger and Peter Szalai

Junior Gradings


Karrouki Windfire JW   HV D Suzanna Mills Good

Ismeya Szilvia                 HV B Peter Szalai Excellent

Ekkolander’s Indian Summer  LM  B Karen Saynor Good


Northey Brocade  HV B Andrew McDonald   Very Good

Merle Haggard                GWP D Geoff Saint Very Good


Dalemews Balranaud HWV D Jason Kerr Good

Witham Friary Maddison  GSP B Gill Pillinger Good


Adult Gradings

Gannowfell Pasha HWV B Dave Porter Very Good


Karrouki Windrush D’Lyla  HV B Suzanna Mills Good

Morehay Fane               HWV D Colin Hailstone Very Good


Firefrost Huntress HWV B Hazel Drew Very Good

Herlinga Hadley             HWV B Tracie Rickman Excellent


Ali Dei Sanchi               BI D Gill Pillinger Good  


Results from the HWVCGB GWT at Bridgham, Norfolk, 2nd September 2017. 




Herlinga Puppy Trophy - Highest placed members HWV - Claire Jones with Harrigoss Summer Sunbeam

Wrights Puppy Trophy - Highest placed members AOV - Andrea Wright with Ansona Heaven Sent to Lassemista

Turtonmoor Novice Trophy - Highest placed members HWV - Ian Wearing with Zoldmali Anizs at Genlusa

Genlusa Novice Trophy - Highest placed members AOV - Suzanna Mills with Karrouki Windflower

Greenwire Open Trophy - Highest placed members HWV - Paul Burdett with Rganolds Rebeus

Lanspar Open Trophy - Highest placed members AOV - Suzannz Mills with ShCh Carwci's Phoenix

Brakabreeze Trophy - Overall highest placed members - Claire Jones with Harrigoss Summer Sunbeam

Foulgers Trophy - Overall highest placed members - Suzanna Mills with ShCH Carwci's Phoenix

 


Puppy - Judge Steve Steven Pleasance


1st Harrigoss Summer Sunbeam,HWV, handler Claire Jones

2nd Aytee Kalimar, GSP, handler Ben Barratt

3rd Ansona Heaven Sent to Lassemista, SRHP, handler Andrea Wright


Novice - Judges Adrian Blackledge & Andrew McDonald


1st Zoldmali Anizs at Genlusa, HWV, handler Ian Wearing

2nd Morehay Fane, HWV, handler Colin Hailstone

3rd Gonegos Mr Farmer at Enryb, HWV, handler Jean Byrne

4th Karrouki Windflower, HV, handler Suzanna Mills


Open- Judges Liza Brown & Costas Wilkinson


1st Eleppas New Moon, GWP, handler Charlie Grewcock

2nd ShCh Carwci's Phoenix, HV, handler Suzanna Mills

3rd Ragnolds Rubeus, HWV, handler Paul Burdett

4th Moricroft My Choice, HWV, handler Michael Caine


Water judge - Margarita Booker